Elektrická gitara Stratocaster svojím tvarom definovala typickú podobu elektrickej gitary, ktorá pretrváva dodnes. Jedná sa o model elektrickej gitary, ktorý na začiatku 50. rokov navrhol Leo Fender, ktorého priezvisko sa stalo nositeľom jednej z najznámejších značiek elektrických gitár vôbec. Fender funguje stále, ale elektrické gitary typu Stratocaster dnes vyrábajú veľké množstvo ďalších firiem.

Medzi najznámejších hráčov na elektrickej gitare Stratocaster stojí zato spomenúť mená ako Jimi Hendrix, Eric Clapton, David Gilmour, Yngwie Malmsteen, Ritchie Blackmore a mnoho ďalších velikánov.

Ide o veľmi univerzálne gitary s mnohými zvukovými možnosťami – s touto elektrickou gitarou nešliapnete vedľa v akomkoľvek žánri. Ak však chcete gitaru pre naozaj tvrdý žáner, mrknite aj na superstrat.

Charakteristickým znakom elektrických gitár Stratocaster sú Single Coil alebo jedno cievkové snímače. Dnes je však na trhu mnoho gitár typu Stratocaster, ktoré kombinujú Humbucker a Single snímače. Konfiguráciu snímačov rozpoznáte z fotografie alebo názvu či popisu (napr. SSS – 3x single coil, HSS – humbucker, single, single)