Elektrické gitary typu Single Cut majú výrez iba v spodnej časti tela. Prvé gitary tohto typu navrhol jazzový gitarista Les Paul, po ktorom firma Gibson pomenovala legendárny Single Cut model. Dnes sa označenie Les Paul používa pre väčšinu gitár tohto typu.

Gitary typu Les Paul sa uplatnia vo všetkých žánroch a vďaka dvom Humbucker snímačom a ťažšiemu mahagónovému telu majú veľmi plný, tučný a teplý zvuk.

Elektrické gitary typu Les Paul spolu s modelom Stratocaster sú jedny z najpoužívanejších gitár a ťažko by ste hľadali album, na ktorom by tieto ikonické modely chýbali.

Les Paul disponuje pevnou kobylkou, dvoma Humbucker snímačmi, ktoré sa prepínajú 3polohovým prepínačom, ktorým je možné zvoliť kobylkový snímač, krkový snímač alebo kombináciu oboch. Pri tradičných modeloch má každý snímač samostatné ovládanie hlasitosti a tónovej clony.

Výpočet legendárnych gitaristov, ktorí hrajú na gitary Les Paul naprieč všetkými žánrami je nekonečný. Medzi najznámejšie patria Slash, Gary Moore, Eric Clapton, Jimmy Page, Billy Gibbons, Zakk Wylde a tisíce ďalších.