Klasická gitara niekedy označovaná aj ako španielka je určená predovšetkým pre vážnu hudbu, ale aj ďalšie žánre ako napr. flamenco. Na klasické gitary sa vinou nylonovej struny. Ak tiahnete k brehom vážnej hudby a nebránite sa notám, ste na správnom mieste, ale pozor na zámenu s akustickými gitarami.

Začiatočníci, ktorí sa obzerajú po svojej prvej gitare občas zamieňajú klasickú a akustickú gitaru a následne zistia, že si zaobstarali gitaru, ktorá nezodpovedá ich predstavám. Preto je pri výbere gitary dôležité vedieť, či potrebujete gitaru klasickú alebo akustickú. Klasická gitara je na rozdiel od akustickej určená prevažne pre vážnu hudbu a má širší krk, rovný hmatník a nylonové struny. Začiatočníci na klasickú gitaru väčšinou nastupujú do základnej umeleckej školy, kde sa učia notám, pilujú etudy a skladby skladateľov vážnej hudby.

Kdežto akustická gitara je určená pre populárne modernejšie žánre ako pop, rock, country, jazz, blues atď. Typické využitie akustických gitár je tiež u táborákov, ohňa a pod. často postačí znalosť akordov a rytmov.

U nás nájdete klasické gitary pre začiatočníkov až po kúsky pre skutočné virtuózy, rovnako tak ako gitary všetkých veľkostí, teda aj malé gitary pre deti. Veľkosť sa označuje zlomkom – 1/4 (najmenšia) 1/2, 3/4, 7/8, 4/4 (najväčšia, tzv. celá gitara).