Sláčikové nástroje sú medzi hudobníkmi veľmi obľúbené, najmä vďaka svojej univerzálnosti. Klasická gitara je stále dominantným nástrojom, ale začína ju nasledovať aj exotické ukulele s charakteristickými havajskými tónmi. Na ktorý nástroj budete brnkať vy? Zistite, či je pre vás vhodné ukulele alebo gitara.

Po akom strunovom nástroji siahnuť

Rozhodujete sa medzi gitarou a ukulele? Najprv si premyslite, na čo chcete hrať. Fanúšikovia tvrdšieho rocku alebo metalu si určite vyberú gitaru. Oba nástroje sú univerzálne a na ukulele môžete zahrať takmer čokoľvek, len to bude znieť inak. Už od pohľadu je zrejmé, že gitara má väčšie a mohutnejšie telo. Rozdiel vo veľkosti súvisí aj s počtom strún - ukulele má štyri, gitara minimálne šesť. Aké sú ďalšie rozdiely medzi týmito dvoma nástrojmi?

Gitara ako nestarnúca klasika

Vďaka väčšiemu telu dokáže gitara vykúzliť hutnejšie a hlasnejšie tóny. Milovníkov všetkých hudobných žánrov poteší neutrálnejší zvuk gitary, ktorý sa hodí aj k väčšine skladieb. Hudobní znalci si môžu vybrať z rôznych typov a prevedení. Na druhej strane, gitary bývajú drahšie ako ukulele a ich väčšie rozmery ich robia menej ideálnymi na cestovanie. Väčší hmatník a viac strún môže byť pre niekoho problém, ale na druhej strane ich ocenia ľudia s väčšími rukami, ktorým môže byť hra na menšie ukulele nepohodlná. 

Exotické ukulele sú novým trendom

Menšie telo, užší a kratší hmatník a len štyri struny vyhovujú nielen začiatočníkom. Ukulele je cenovo dostupnejšie a ľahko sa dá vziať všade so sebou. Vyberte si z ponuky farebných dekorov. Hra na štvorstrunový nástroj príde niektorým ľahšie, ale aj tak sa nevyhnete poctivému cvičeniu. Ak už viete hrať na gitaru, prechod na ukulele bude pre vás jednoduchý. V poslednom čase ukulele získava na popularite vďaka svojmu charakteristickému zvuku - vydáva jemné havajské tóny.

Nie je ukulele ako ukulele

Rovnako ako pri gitarách si môžete vybrať z niekoľkých typov. Líšia sa veľkosťou, použitím a ladením.

  • Sopránové ukulele - je najmenšie zo všetkých typov (približne 53 cm). Vyznačuje sa typickým tenkým vysokým zvukom. Pražce sú veľmi blízko pri sebe, takže je vhodnejšie pre hráčov s menšími prstami alebo pre deti.
  • Koncertné ukulele - 58 cm telo ponúka plnší a hlasnejší tón. Vďaka väčšej dĺžke sa tiež ľahšie drží. Vďaka ideálnej veľkosti tela, typickému zvuku a pohodliu pri hraní je to jedna z najčastejších volieb.
  • Barytónové ukulele - ide o najväčší model (do 74 cm), a tak pripomína menšiu gitaru. Aj jeho ladenie zodpovedá prvým štyrom strunám gitary. Produkuje skôr hlbšie tóny.
  • Tenorové ukulele - vhodné pre hráčov s väčšími rukami, pretože dosahuje dĺžku približne 66 cm. Produkuje pevnejšie a širšie tóny.

Ak často vystupujete, siahnite po elektroakustickom ukulele, ktorého zvuk je zosilnený zabudovaným snímačom.

Ako hrať na ukulele

Ak už hráte na gitaru, ľahko zvládnete aj ukulele, pretože princíp je rovnaký. Ak ste začiatočník, vyskúšajte si najprv úchop. Ste pravák? Držte krk v ľavej ruke, ktorou zároveň stláčate struny na hmatníku. Ľaváci si zaobstarajú ľavoruké ukulele. Potom začnite na ukulele cvičiť akordy. Systém cvičenia je u každého iný, nájdite si svoj vlastný. Potom prejdite na nácvik rytmu a rýchlych zmien akordov. Keď budete mať zvládnuté základy, vyberte si pieseň s tromi alebo štyrmi akordmi a cvičte na nej.
Aby ste si udržali hru, skúste hrať svoje obľúbené piesne. Venujte hraniu aspoň niekoľko minút denne a nebojte sa vystúpiť pred publikom.

Nezabudnite na príslušenstvo 

Rovnako ako pri gitare budete potrebovať náhradné struny a praktické puzdro, ktoré ochráni vaše ukulele počas prepravy. Nezaobídete sa bez ladičky, ale postačí vám aj klasická klipová.